nav-Id: - doc-Id: 2004682

Historia Rodenstock: Tradycja i innowacja

Burzliwe czasy: poznaj historię naszej firmy.

1877: POCZĄTEK HISTORII SUKCESU.

Josef Rodenstock zakłada firmę „Optisches Institut G. Rodenstock” w Würzburgu wraz z bratem Michaelem. Od roku 1878, oprócz soczewek i oprawek, sprzedawano również samodzielnie zaprojektowane przyrządy miernicze.

1880: PIERWSZY BESTSELLER.

Założyciel, Josef Rodenstock, opracował tak zwane przesłonowe soczewki okularowe, które momentalnie pobiły rynek. Firma zgłasza kolejne patenty, jak na przykład patent na urządzenie do pomiaru okularów. Nawet teraz okulary Rodenstock są dopasowywane indywidualnie, w odróżnieniu od modeli innych sprzedawców.

1898: NA DRODZE DO ROZWOJU.

Po nabyciu nieruchomości w Monachium, w 1898 roku firma Rodenstock buduje w miejscowości Regen, w Lesie Bawarskim, duży zakład produkcyjny. W roku 1905 firmę zasila kolejny zakład produkcyjny w tym samym regionie. Jednocześnie Josef Rodenstock na skalę przemysłową produkuje wysokiej jakości soczewki okularowe i oprawki.

1899: INNOWACYJNE TECHNOLOGIE NA PRZEŁOMIE WIEKU.

Rodenstock wytwarza pierwsze soczewki przeciwsłoneczne z korekcją oraz soczewki z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV. Firma przedstawia również pierwsze soczewki dwuogniskowe. Co więcej, wachlarz produktów obejmuje również okulary bezramkowe, binokle, monokle, a także oprawki wykonane ze stali, niklu, Doublé i innych materiałów.

1920: ZŁOTE LATA DWUDZIESTE DLA RODENSTOCK.

Po I Wojnie Światowej Rodenstock odbudowuje swoją pozycję ekonomiczną szybciej niż inne firmy w branży optycznej. Poprawia się jakość środków produkcyjnych, udoskonalane są prace techniczne i naukowe. Rozwija się sieć sprzedaży. Pomimo burzliwych lat 20., Rodenstock wprowadza nowe rozwiązania techniczne i rejestruje wiele rewolucyjnych patentów.

1959: RODENSTOCK REKLAMUJĄ MIĘDZYNARODOWE GWIAZDY.

Rodenstock jest pierwszym producentem w branży optycznej, który przyciągnął do siebie gwiazdy światowego kina, które stały się żywą reklamą stylowych oprawek. Twarze Hildegard Knef, Brigitte Bardot i Giny Lollobrigidy można znaleźć w wielu pismach z roku 1959.

1968: PIONIER I WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA PRODUCENTÓW SOCZEWEK W EUROPIE.

Kolejnym kamieniem milowym w rozwoju firmy Rodenstock jest prezentacja pierwszych samobarwiących soczewek w Europie (fototropicznych). Pojawia się wiele nowych wynalazków, np. modele, w których soczewki zamocowane są za pomocą niewidzialnych włókien nylonowych.

1975: POKONAĆ KRYZYS TWORZYWEM.

Pomimo kryzysu naftowego w 1974 roku, Rodenstockowi udało się wprowadzić rewolucyjną innowację technologiczną: soczewki z tworzywa. Precyzyjne matryce do wytłaczania soczewek również są pomysłem Rodenstock i pozwoliły firmie uzyskać istotną przewagę nad konkurencją. W 1975 sprzedano 130 000 plastikowych soczewek, zaś do roku 1980 już 2,6 miliona. W 1986 Rodenstock opracowuje samobarwiące soczewki z tworzywa, w 1988 soczewki wysokorefrakcyjne, a od 1989 rozpoczyna się pierwsza na świecie produkcja asferycznych, dwuogniskowych soczewek z tworzywa.

1981: PRZEŁOM W TECHNOLOGII PRODUKCJI SOCZEWEK

Pod nazwą „Progressiv R” firma Rodenstock zaprezentowała pierwsze soczewki progresywne opracowane w Niemczech. Ponieważ znacząco przewyższały jakością ówczesną konkurencję na rynku, odniosły natychmiastowy sukces.

1991: OZNACZENIE MARKI.

Rodenstock wprowadza „R” jako logotyp i znak towarowy, który ma się wyraźnie kojarzyć z filozofią firmy: okulary mają podkreślać osobowość właściciela. Dlatego też, kolekcje różnych modeli zostały przekształcone tak, aby były zgodne z nowym wzorem. Do dzisiaj, modele firmy Rodenstock uznaje się za innowacyjne, lekkie i funkcjonalne.

1998: DOSKONAŁE OPRAWKI – WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW

Rodenstock otrzymuje swoją 50. nagrodę za wzornictwo okularów ze swojej kolekcji. Nagrodę przypisuje się skupieniu firmy na wzornictwie, rozwoju i technologii. Rodenstock wprowadza np. mikroskopijny, bezśrubowy zawias cylindryczny.

2000: WYRAŹNIEJSZE WIDZENIE I STYL.

ImpressionIST – to nazwa pierwszej indywidualnej soczewki progresywnej na świecie, którą można dopasować w 100% do indywidualnych przyzwyczajeń wzrokowych właściciela.

2006: INNOWACJE W CAŁYM ASORTYMENCIE.

Niezależnie od tego, czy mowa o konsultacjach w zakresie soczewek i okularów, czy systemie wideo 3D do pomiaru danych na temat wzroku, terminal pomiarowy ImpressionIST® określa parametry doboru doskonałych okularów. Rodenstock wprowadza na rynek usług optycznych kolejne nowatorskie narzędzia.

2009: PASMO NIEUSTANNYCH SUKCESÓW.

Rodenstock prezentuje najnowocześniejszą na świecie gamę produktów zapewniających komfort widzenia w bliży. Soczewki Ergo® zostały tak przystosowane do warunków codziennej pracy w biurze, aby ich użytkownik mógł w każdej sytuacji cieszyć się komfortem widzenia.

2011: REWOLUCJA W TECHNOLOGI SOCZEWEK PROGRESYWNYCH.

Rodenstock osiąga sukces, wprowadzając nowatorską technologię Eye Lens Technology (EyeLT®): dzięki soczewkom Impression® z technologią DNEye®, użytkownicy po raz pierwszy mogą wykorzystać 100% potencjału swojego widzenia.

2014: Nowa kolekcja.

Rodenstock tworzy najważniejszą koncepcję w 2014 roku i po raz kolejny podkreśla swoje kompetencje w dziedzinie designu dzięki nowej kolekcji rocco by Rodenstock.

2016: Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców.

Podążając za hasłem: „Dobre widzenie – bezpieczna jazda”, Rodenstock wprowadza na rynek pierwsze okulary do jazdy samochodem posiadające certyfikat TÜV. Okulary jednoogniskowe i progresywne, specjalnie dostosowane do potrzeb klienta, zapewniają doskonałe widzenie w ruchu drogowym czy też w różnych warunkach oświetleniowych – ponieważ bezpieczna jazda i pewność siebie są nierozerwalnie powiązane z dobrym widzeniem.

Ponadto w 2016 roku Rodenstock przedstawia wyjątkowy skaner DNEye® 2. Jest to jedyne urządzenie pomiarowe dostępne na rynku, które jest w stanie uwzględnić wszystkie istotne dane przy doborze soczewek.

2017: 140 lat Rodenstock.

W tym czasie Rodenstock zatrudnia łącznie 4500 pracowników w ponad 85 krajach.
Na targach optycznych Opti ma miejsce premiera „Masterpiece” (Arcydzieła). Jest to limitowana edycja opraw symbolizujących 140 lat działalności firmy Rodenstock.

2018: Nowy wymiar widzenia

Od 1900 roku pomiar oka ludzkiego opiera się na ogólnym modelu. Z biegiem czasu udoskonalono technologię i soczewki, ale obliczenia nadal opierały się na tak zwanym „modelu Gullstranda”.

Po 118 latach Rodenstock jest pierwszą firmą, która zmodernizowała ten system. Za pomocą technologii DNEye® PRO można dokonać pomiarów indywidualnej anatomii oka i dzięki temu uwzględnić wszystkie indywidualne dane przy doborze soczewek. Wynikiem tego są najlepsze soczewki Rodenstock w historii zapewniające najlepsze widzenie.